Analiza Ruchu w GA4


Google Analytics 4 to nowa wersja najpotężniejszego narzędzia analitycznego w świecie e-commerce. GA4 umożliwia zbieranie danych użytkowników, a następnie analizowanie ich w celu usprawnienia podstawowych procesów biznesowych zachodzących na naszej stronie czy w sklepie internetowym. Jednym z istotniejszych aspektów Google Analytics 4 jest możliwość analizy ruchu na stronie. Jak to zrobić z wykorzystaniem GA4 i dodatkowych narzędzi?




Różnice pomiędzy Google Analytics 4 a Universal Analytics

Na samym początku warto pochylić się nieco nad podstawowymi różnicami pomiędzy dobrze nam znanym Universal Analytics i odświeżoną, wzbogaconą o nowe moduły wersją Google Analytics. Różnic jest tak dużo, że nie wystarczyłoby nam miejsca na omówienie ich wszystkich, dlatego skupimy się na podstawowych kwestiach, jakimi są:

  • Zmiana modelu pomiarów - w GA4 dzieje się to na bazie zdarzeń i parametrów, podczas gdy UA skupiało się na sesjach i odsłonach.
  • Sposób raportowania - Google Analytics 4 wyposaża użytkownika w dalece bardziej zaawansowane funkcje raportowania, uwzględniające dane do 14 miesięcy z możliwością eksportu BigQuery.
  • Sposób identyfikowania użytkownika - GA4 wykorzystuje znacznie szersze możliwości identyfikowania użytkownika między innymi poprzez Google Signals czy UserID, co zapewni prawidłowe działanie bez plików cookies.
  • Analiza urządzeń mobilnych - GA4 zostało wyposażone w specjalny moduł umożliwiający proste przełączenie się na tryb analityki łączącej aplikację mobilną i stronę internetową.
  • Wprowadzenie średniego czasu zaangażowania - alternatywy w stosunku do znanego z Universal Analytics współczynnika interakcji.

To jednak, co z pewnością interesuje użytkowników nowej wersji Google Analytics, to możliwość analizy ruchu z wykorzystaniem dostępnych Dashbordów.


Domyślne Dashboardy w Google Analytics 4 - czy to wystarczy do szczegółowej analizy?

Google Analytics 4 zapewnia nam dostęp do podstawowego zestawu raportów standardowych, które być może będą wystarczające dla początkujących analityków, jednak wzbudzą niedosyt w odczuciach osób, które na analizie ruchu strony zjadły swoje zęby.

W ramach podstawowych dashbordów GA4 możemy wymienić między innymi:

  • Raporty pozyskania,
  • Raporty zaangażowania,
  • Raporty generowania przychodu,
  • Raporty utrzymania,
  • Dane demograficzne użytkowników,
  • Dane związane urządzeniami wykorzystywanymi przez użytkowników.

Oczywiście ten zestaw danych do analizy ruchu na stronie zapewni sporo informacji o naszej działalności i pozwala na wysnucie pierwszych wniosków związanych z tym, czy idziemy w dobrą stronę z rozwojem biznesu. Jednak GA4 daje potencjał do tworzenia własnych, niestandardowych dashboardów, które realnie zwiększają potencjał całej analityki.

GA4 i możliwość tworzenia własnych dashboardów

Google Analytics od zawsze wspierał tych użytkowników, którzy woleli we własnym zakresie tworzyć i edytować widoki i raporty dopasowane precyzyjnie do ich potrzeb. Dlatego też budowa własnych dashboardów jest możliwa za pośrednictwem najnowszej odsłony - Google Analytics 4.

Dotychczas Universal Analytics zapewniał nam możliwość ograniczonej analizy ruchu na stronie. W tym aspekcie GA4 składa ukłon w stronę wszystkich analityków, którzy wprawdzie nie otrzymują zbyt dużego repozytorium dashboardów wbudowanych, jednak zyskują praktycznie nieograniczoną możliwość tworzenia własnych, niestandardowych raportów, skrojonych idealnie pod nasze potrzeby.

Za sekcję niestandardowych raportów odpowiada sekcja Eksploracja, która dostarcza nam ponad 150 wymiarów. Tworzenie raportów w GA4 to prawdziwa przygoda, która uwalnia prawdziwy potencjał tworzenia dostosowanych do potrzeb raportów.


Looker studio - zaawansowane wsparcie analityczne dla naszego biznesu

Pamiętacie Google Data Studio? To świetne narzędzie, które zostało zastąpione przez zupełnie nowe oprogramowanie do analityki biznesowej - Looker Studio. To platforma, która garściami czerpie ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, dzięki czemu wiele informacji będziemy w stanie uzyskać automatycznie, bez potrzeby wysilania się o to, by je otrzymać.

Looker studio na ten moment występuje w dwóch wersjach - bezpłatnej i płatnej. Spośród wielu ciekawych funkcjonalności Looker studio warto zwrócić szczególną uwagę analizę raportów związanych z pozyskaniem ruchu dostarczanych przez GA4. Looker dostarcza nam danych nie tylko wymiarów, ale także wszelkich istotnych informacji uzyskanych z poziomu konwersji, użytkownika czy sesji. Looker studio wprowadza też rozróżnienie w konfiguracjach analizy ruchu, między innymi poprzez analizę ruchu z kampanii Google Ads, kampanii ręcznych czy innych kampanii.

Każda forma analizy ruchu na stronie to działanie, które w dłuższym okresie czasu przyniesie wymierne efekty. To jednak, co w dużej mierze wpływa na skalę pozytywnych efektów to głębia, z jaką podejdziemy do analizy raportów. Im dalej zajdziemy w swoich analizach, im bardziej niestandardowych raportów i dashboardów użyjemy, tym większa szansa, że zidentyfikujemy pewne schematy, których poprawa umożliwi nam osiągnięcie znacznie większego sukcesu w e-commerce.


Zamów swoją wycenę

Skontaktuj się z nami i powiedz nam jak możemy Ci pomóc.

Zamów wycenę