Google Analytics 4 dla ecommerce

Google Analytics 4 to całkowicie nowa odsłona analitycznego narzędzia, które poza wyraźnymi zmianami graficznymi wprowadza szereg nowości. Czym zaskoczy nas GA4 i jak wpływa na najpopularniejsze platformy e-commerce?



Korzyści z przejścia i nowe funkcjonalności w GA4 ?

Zanim przeanalizujemy, jak wygląda nawigacja po Google Analytics 4 na najpopularniejszych platformach e-commerce, sprawdźmy, co w ogóle proponuje nam nowość od Google i dlaczego warto już teraz przesiąść się na nowszą wersję najpotężniejszego narzędzia analitycznego w sieci.

Oczywiście to, co zauważymy na samym początku to zmiana prezentacji narzędzia - wysuwany slider znacznie ułatwia nawigację po wszystkich funkcjonalnościach Google Analytics i zapewnia błyskawiczny dostęp do nawet rzadziej wykorzystywanych modułów, co jest miłą odmianą w stosunku do poprzedniej wersji narzędzia.

To jednak, co dla nas najważniejsze to fakt, że Google Analytics 4 wprowadza zmiany niezwykle istotne pod względem zmieniającego się świata biznesu. Nowe funkcjonalności związane z dopasowaniem modelu biznesu do przepisów RODO, zaawansowane moduły predykcyjne, które w dużej mierze bazują na sztucznej inteligencji i współczynnik zaangażowania zastępujący dobrze znany współczynnik odrzuceń - to zmiany, które doceni każdy użytkownik GA.

Kluczowe konwersje do mierzenia w sklepach

Jedna z największych zmian wiąże się z mierzeniem postępów w celach, które obecnie, w wersji GA4 noszą miano konwersji. Poprzednia wersja przyzwyczaiła nas do tworzenia konkretnych celów, związanych z danym zdarzeniem, miejscem docelowym, liczbą ekranów na sesje czy czasem trwania sesji.

Google Analytics 4 przewiduje konwersję, którą konfiguruje się w łatwy i przyjemny sposób za pośrednictwem suwaka. Projektanci narzędzia postawili także na większą precyzję mierzenia konwersji, dzięki czemu konkretne zdarzenia w trakcie jednej sesji użytkownika będą zaliczane kilkukrotnie i wpłyną znacznie na dokładność naszych późniejszych analiz.

GA4 dla PrestaShop

Sporo nowości, które niesie za sobą Google Analytics 4, sprawia, że coraz więcej administratorów sklepów internetowych chce przesiąść się jak najszybciej na nowe rozwiązanie od Google. Jak zrobić to w przypadku sklepu postawionego na silniku PrestaShop?

W tym przypadku niezwykle dużo zależy od tego, jaką wersją silnika na ten moment operujemy. W nowszych wersjach gotowy jest moduł, który zapewni szybkie skonfigurowanie silnika z najnowszą wersją narzędzia, co pozwoli nam cieszyć się funkcjonalnościami GA4 bez specjalistycznego wsparcia programisty. Bez względu jednak na wersję silnika, dobrą praktyką jest kontakt z dostawcą rozwiązania, który z pewnością dostawczy nam rzetelnej wiedzy na temat procesu migracji danych i konfiguracji GA4 pod nasz system PrestaShop.


GA4 dla stron WooCommerce

WooCommerce na ten moment zapewnia użytkownikom możliwość przejścia na Google Analytics 4 w dwojaki sposób. Jak łatwo się domyślić, jedna z nich jest darmowa i wymaga od nas nieco wysiłku. Wtyczka GTM4WP to rozwiązanie, które zdaniem specjalistów kreuje dobre data layers, jednak pełen sukces konfiguracji zależy finalnie od wersji WooCommerce, na której pracujemy. Jeśli podczas testów konfiguracji zidentyfikujemy jakiekolwiek komplikacje, warto rozważyć wdrożenie drugiego, płatnego rozwiązania.

Jest nim wtyczka Advanced WC Analytics - Google Analytics Dashboard for WooCommerce, która zachwyca liczbą zaawansowanych funkcji analitycznych i pozwoli na uwolnienie pełnego potencjału analitycznego naszej witryny.


GA4 w IdoSell

Pod względem integracji platform e-commerce z nową odsłoną narzędzia Google Analytics, IdoSell prezentuje się najlepiej. Dostawca przygotował gotową integrację, która zapewni pełną funkcjonalność GA4 bez potrzeby angażowania programisty w proces migracji.

W jaki sposób zintegrować GA4 z IdoSell? Za pośrednictwem panelu Marketing i integrację, w którym znajdziemy pod sekcją Google zakładkę Tag Manager. W praktyce jedno kliknięcie zapewni podstawową integrację z naszym sklepem internetowym, co należy ocenić jako niezwykle przyjazne pod kątem UX rozwiązanie dla właścicieli biznesów online.


GA4 w Shoperze

Na samym końcu przeanalizujmy, jak zintegrować Google Analytics 4 ze sklepem internetowym działającym na silniku Shoper. Tutaj również uspokajamy - integracja jest bardzo prosta i ogranicza się do wpisania swojego identyfikatora pomiaru w stosownej zakładce panelu administratora Shoper.

Już po chwili wszystkie dane będą zbierane i analizowane właśnie za pośrednictwem GA4, choć Shoper, podobnie zresztą jak inne platformy e-commerce nie wykluczają możliwości równoległego śledzenia danych w dwóch narzędziach - dotychczasowym Universal Analytics i nowej odsłonie narzędzia, jaką jest Google Analytics 4. To optymalne rozwiązanie, gdy nie chcemy przerwać ciągłości danych i w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli porównać skuteczność analiz wykonywanych przez te dwa rozwiązania.


Zamów swoją wycenę

Skontaktuj się z nami i powiedz nam jak możemy Ci pomóc.

Zamów wycenę